MisterIceTeaPeach Posted August 15, 2016 Share Posted August 15, 2016 (edited) In this thread I pose you questions from different knowledge areas which you might find in job or intelligence tests. Please post your answer in a spoiler tag. I'll solve this puzzle and show the way and post the next question. #1: Numerical series Replace the ? by the correct number: 1 , 2 , 4 , 1 , 0.25 , 5.25 , 31.5 , 24.5 , ? , 12.0625 Edited January 26, 2017 by Eleanor Hume Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
Breezy Kanzaki Posted August 15, 2016 Share Posted August 15, 2016 [spoiler=Answer] 3.0625 Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
MisterIceTeaPeach Posted August 15, 2016 Author Share Posted August 15, 2016 I only give the feedback to the two guys: Correct! Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
Balcerzak Posted August 15, 2016 Share Posted August 15, 2016 I'm confused which commas are supposed to be commas and which are supposed to be decimal points. I'll give this another go at lunchtime. Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
Balcerzak Posted August 15, 2016 Share Posted August 15, 2016 [spoiler=okay, this was actually pretty fucking clever]The sequence can be recursively defined as follows. a1 = 1 if n mod 4 == 1: an+1 = an + nif n mod 4 == 2: an+1 = an * nif n mod 4 == 3: an+1 = an - nif n mod 4 == 0: an+1 = an / n [spoiler=example]a1 = 1 a2 = a1 + 1 = 1 + 1 = 2 a3 = a2 * 2 = 2 * 2 = 4 a4 = a3 - 3 = 4 - 3 = 1 a5 = a4 / 4 = 1 / 4 = 0.25 a6 = a5 + 5 = 0.25 + 5 = 5.25 a7 = a6 * 6 = 5.25 * 6 = 31.5 a8 = a7 - 7 = 31.5 - 7 = 24.5 a9 = a8 / 8 = 24.5 / 8 = 3.0625 a10 = a9 + 9 = 3.0625 + 9 = 12.0625 a11 = a10 * 10 = 12.0625 * 10 = 120.625 etc. Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
MarioKirby Posted August 15, 2016 Share Posted August 15, 2016 [spoiler=] 3.0625 Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
MisterIceTeaPeach Posted August 16, 2016 Author Share Posted August 16, 2016 (edited) 3.0625 [spoiler=okay, this was actually pretty fucking clever]The sequence can be recursively defined as follows. a1 = 1 if n mod 4 == 1: an+1 = an + nif n mod 4 == 2: an+1 = an * nif n mod 4 == 3: an+1 = an - nif n mod 4 == 0: an+1 = an / n [spoiler=example]a1 = 1 a2 = a1 + 1 = 1 + 1 = 2 a3 = a2 * 2 = 2 * 2 = 4 a4 = a3 - 3 = 4 - 3 = 1 a5 = a4 / 4 = 1 / 4 = 0.25 a6 = a5 + 5 = 0.25 + 5 = 5.25 a7 = a6 * 6 = 5.25 * 6 = 31.5 a8 = a7 - 7 = 31.5 - 7 = 24.5 a9 = a8 / 8 = 24.5 / 8 = 3.0625 a10 = a9 + 9 = 3.0625 + 9 = 12.0625 a11 = a10 * 10 = 12.0625 * 10 = 120.625 etc. Well done, both! [spoiler=Solution of #1. Bal already explained it.]The sequence can be recursively defined as follows. a1 = 1 if n mod 4 == 1: an+1 = an + n if n mod 4 == 2: an+1 = an * n if n mod 4 == 3: an+1 = an - n if n mod 4 == 0: an+1 = an / n [spoiler=example]a1 = 1 a2 = a1 + 1 = 1 + 1 = 2 a3 = a2 * 2 = 2 * 2 = 4 a4 = a3 - 3 = 4 - 3 = 1 a5 = a4 / 4 = 1 / 4 = 0.25 a6 = a5 + 5 = 0.25 + 5 = 5.25 a7 = a6 * 6 = 5.25 * 6 = 31.5 a8 = a7 - 7 = 31.5 - 7 = 24.5 a9 = a8 / 8 = 24.5 / 8 = 3.0625 a10 = a9 + 9 = 3.0625 + 9 = 12.0625 a11 = a10 * 10 = 12.0625 * 10 = 120.625 etc. #2: Calculation: xyy - yxx = yx You have to replace x and y by the correct numbers so this calculation works. Each x and y has to be replaced by one and the same number but x and y have to be a different number. Edited August 16, 2016 by Ayama Wirdo Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
MisterIceTeaPeach Posted August 16, 2016 Author Share Posted August 16, 2016 zero Ok, you got me with that. I forgot to mention that x and y have to be a different number. I added this condition to the question. Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
MisterIceTeaPeach Posted August 16, 2016 Author Share Posted August 16, 2016 in that case x = 1 and y = 2 no It'd be: 122 -211 = 21 Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
Nobody Posted August 16, 2016 Share Posted August 16, 2016 (edited) x = 9 and y = 8 988 - 899 = 89 Edited August 16, 2016 by Nooooooooooooooooooooobody Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
MisterIceTeaPeach Posted August 16, 2016 Author Share Posted August 16, 2016 y = 8 x = 9 x = 9 and y = 8 988 - 899 = 89 Correct! Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
Balcerzak Posted August 16, 2016 Share Posted August 16, 2016 Given xyy - yxx = yx We can infer that x > y, as y > x would lead to a negative answer and there is no negative sign. This gives us three equations that must be true 10 + y - x = x 9 + y - x = y x - 1 - y = 0 from the subtraction rules for each of the digits from right to left. Solving each for x results in: x = 5 + (y/2) x = 9 x = y + 1 Double checking with y = 8, equation one remains consistent with equation two. x = 9, y = 8 988 - 899 = 89 verified. Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
MisterIceTeaPeach Posted August 16, 2016 Author Share Posted August 16, 2016 Given xyy - yxx = yx We can infer that x > y, as y > x would lead to a negative answer and there is no negative sign. This gives us three equations that must be true 10 + y - x = x 9 + y - x = y x - 1 - y = 0 from the subtraction rules for each of the digits from right to left. Solving each for x results in: x = 5 + (y/2) x = 9 x = y + 1 Double checking with y = 8, equation one remains consistent with equation two. x = 9, y = 8 988 - 899 = 89 verified. Correct of course! Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
MarioKirby Posted August 16, 2016 Share Posted August 16, 2016 [spoiler=] X = 9, Y = 8 988 - 899 ------- 89 Also, can I say that I'm glad I saw this topic? I love these kinds of math-logic problems. Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
MisterIceTeaPeach Posted August 16, 2016 Author Share Posted August 16, 2016 [spoiler=] X = 9, Y = 8 988 - 899 ------- 89 Also, can I say that I'm glad I saw this topic? I love these kinds of math-logic problems. Correct! I see. :) That means I have to invest extra much effort in my questions. Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
MisterIceTeaPeach Posted August 17, 2016 Author Share Posted August 17, 2016 [spoiler=Solution of question #2] Given xyy - yxx = yx We can infer that x > y, as y > x would lead to a negative answer and there is no negative sign. This gives us three equations that must be true 10 + y - x = x 9 + y - x = y x - 1 - y = 0 from the subtraction rules for each of the digits from right to left. Solving each for x results in: x = 5 + (y/2) x = 9 x = y + 1 Double checking with y = 8, equation one remains consistent with equation two. x = 9, y = 8 988 - 899 = 89 verified. Question #3: Word problems On a friday evening Chrom and Sumia went to the cinema with their children Lucina and Cynthia and their adopted child Noire.The two parents cost exact as twice as much as their children. Noire for being heavily handicapped had to pay 3$ less than her sisters. Also on Saturday and Sunday was family day which means that everyone got a discount of 25%. In the cinema they bought a bag of popcorn whose price was exactly the half of Noire's entrance. All in all the family had to pay 40,50$ for this fun evening. How much does the popcorn cost? How much % is the discount of a heavily handicapped person compared to a regular child? How much would have the family pay, if it went to the cinema on Saturday? Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
MarioKirby Posted August 17, 2016 Share Posted August 17, 2016 [spoiler=] Alright, I've done some work on this one, and I'm seeming to get some weird numbers with my set-up. And because I can't believe that the price of the popcorn is $.84, I'm going to ask a question before I explain my current reasoning: Is the price of $40.50 including the price of the popcorn? Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
MisterIceTeaPeach Posted August 17, 2016 Author Share Posted August 17, 2016 [spoiler=] Alright, I've done some work on this one, and I'm seeming to get some weird numbers with my set-up. And because I can't believe that the price of the popcorn is $.84, I'm going to ask a question before I explain my current reasoning: Is the price of $40.50 including the price of the popcorn? I have a different result. Anyways the popcorn is included in the 40,5$ but not for the 25% discount on Saturday and Sunday (only applies to watching the movie). [spoiler=It's an algebra task.] Put variables for everything you know and euqal them with 40,5$. Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
Balcerzak Posted August 17, 2016 Share Posted August 17, 2016 Assume Krom = Sumia = Adult, Lucina = CYnthia = Child, Noire = Handicapped. The two parents cost exactly twice as much as their children. 1) 2A = 2(2C) = 4C Noire for being heavily handicapped had to pay 3$ less than her sisters. 2) H = C - 3 Also on Saturday and Sunday was family day which means that everyone got a discount of 25%. If Saturday|Sunday: 3) Entrance = 0.75 * (K+S+L+Y+N) In the cinema they bought a bag of popcorn whose price was exactly half of Noire's entrance. 4) Popcorn = H / 2 All in all the family had to pay 40,50$ for this fun evening. 5) 2A+2C+H+P = $40.50 4) H = 2P 2) C = H + 3 = 2P + 3 1-> 5) 4C + 2C + H + P = 6C + H + P = 40.5 2&4-> 5) 6(2P + 3) + 2P + P = 40.5 5) 12P + 18 + 3P = 40.5 5) 15P = 22.5 5) P = 1.5 Popcorn costs: $1.50 Handicapped Admission: $3 Child Admission: $6 Adult Admission: $12 Handicap Discount (percentage): 50% Child Admission Saturday Fees: (Assume discount only applies to admission, not to popcorn.) Popcorn: $1.50 Handicapped: $2.25 Child: $4.50 Adult: $9 Total: $30.75 Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
Chen Posted August 17, 2016 Share Posted August 17, 2016 (edited) do an order problem next, i love those 12 + 12 + 6 + 6 + 3 + 1.5 16 + 16 + 8 + 8 + 4 + 1.5 1. dollar + 2 quarters 2. 1/2 off 3. 53.5 without 25% discount wait. fuck. F for reading comprehension. 4.5 + 4.5 + 9 + 9 + 1.5 + 1.5 = 30 Edited August 17, 2016 by Chegg Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
MisterIceTeaPeach Posted August 17, 2016 Author Share Posted August 17, 2016 do an order problem next, i love those 12 + 12 + 6 + 6 + 3 + 1.5 16 + 16 + 8 + 8 + 4 + 1.5 1. dollar + 2 quarters 2. 1/2 off 3. 53.5 without 25% discount wait. fuck. F for reading comprehension. 4.5 + 4.5 + 9 + 9 + 1.5 + 1.5 = 30 1. + 2. are absolute correct. In 3. I guess you only miscalculated the reduced price of the handicapped person. Otherwise the calculation is correct. Assume Krom = Sumia = Adult, Lucina = CYnthia = Child, Noire = Handicapped. The two parents cost exactly twice as much as their children. 1) 2A = 2(2C) = 4C Noire for being heavily handicapped had to pay 3$ less than her sisters. 2) H = C - 3 Also on Saturday and Sunday was family day which means that everyone got a discount of 25%. If Saturday|Sunday: 3) Entrance = 0.75 * (K+S+L+Y+N) In the cinema they bought a bag of popcorn whose price was exactly half of Noire's entrance. 4) Popcorn = H / 2 All in all the family had to pay 40,50$ for this fun evening. 5) 2A+2C+H+P = $40.50 4) H = 2P 2) C = H + 3 = 2P + 3 1-> 5) 4C + 2C + H + P = 6C + H + P = 40.5 2&4-> 5) 6(2P + 3) + 2P + P = 40.5 5) 12P + 18 + 3P = 40.5 5) 15P = 22.5 5) P = 1.5 Popcorn costs: $1.50 Handicapped Admission: $3 Child Admission: $6 Adult Admission: $12 Handicap Discount (percentage): 50% Child Admission Saturday Fees: (Assume discount only applies to admission, not to popcorn.) Popcorn: $1.50 Handicapped: $2.25 Child: $4.50 Adult: $9 Total: $30.75 Absolute correct! Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
noiku Posted August 17, 2016 Share Posted August 17, 2016 [spoiler=] 1. The popcorn costed 1.50$ 2. It was a 50% Discount. 3. The discounted price total would be 30.75$ Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
MisterIceTeaPeach Posted August 17, 2016 Author Share Posted August 17, 2016 [spoiler=] 1. The popcorn costed 1.50$ 2. It was a 50% Discount. 3. The discounted price total would be 30.75$ Yup! Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
MisterIceTeaPeach Posted August 17, 2016 Author Share Posted August 17, 2016 (edited) If anyone wants to post a little riddle, then shoot me with a PM! 1. Popcorn costs 1.502. 1/23. 30.75 Yup! Edited August 17, 2016 by Ayama Wirdo Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
MisterIceTeaPeach Posted August 17, 2016 Author Share Posted August 17, 2016 (edited) Well, I'm bored. Here's another riddle for you: Question #4: Calculation 2 a + b + c = 15 + + + d + e + f = 8 + + + g + h + i = 22 = = = 20 13 12 Each letter has to be replaced by the numbers 1-9 once. It's not allowed to use a number multiple times. The addition has to be correct horizontal and vertical. I guess there might be multiple results possible but one solution is enough of course. Edited August 17, 2016 by Ayama Wirdo Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
Recommended Posts
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.